• Thursday ، 30 March 2017
  • پنج شنبه ، 10 فروردین 1396
05 آذر 1394 - 19:00
دانستنیهای سفر به ترکیه
کشور ترکیه یکی از ۸ کشور توریستی دنیاست و یکی از مهم ترین منابع درآمدی ترکیه ، صنعت گردشگری ست . این کشور از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار است و غذاهای لذیذ آن در دنیا شهرت دارد . اگر می خواهید درباره ترکیه بدانید ، مطالب زیر به شما کمک خواهد کرد :

اگر قصد سفر با تور ترکیه را دارید اینچند نکته می تواند در این سفر راهنمای شما باشد:

• تاکس های ترکیه زرد رنگ هستند. هر مسافر با توجه به نرخی که تاکسیمت مشخص می کند کرایه پرداخت می کند که این نرخ شبها گرانتر از روزهاست. حتما از راننده بخواهید تاکسیمتر را روشن کند. تاکسیها دو نرخ متفاوت دارند. از نیمه‌شب تا ۶صبح کرایه ۵٠٪ بیشتر میشود. دلموش سرویس ویژه ای است که مسیرهای خاصی را طی می کند و کرایه آن ثابت و توسط شهرداری تعیین شده است. دلموش ها در آنتالیا معمولا تا ساعت یازده شب کار می کنند.جهت سفر در طی روز به مرکز شهر دلموش وسیله مناسب و مقرون به صرفه تری است .

• با مینی بوسها و اتوبوسهای شهری قادر به گشتن با قیمتی ارزان خواهید بود. توجه داشته باشید اگر مسیرتان کوتاه و تعدادتان زیاد باشد گاهی تاکسی ارزانتر تمام شده و یا با کمی پول بیشتر در زمان تصرف بسزایی خواهید کرد

• واحد پول ملی ترکیه لیره است. نرخ خرید و فروش برای پولهای رایج بین المللی (دلار، یورو،…) روزانه منتشر می شود. از آنجائیکه نرخ ارز درطول یک هفته تغییر زیادی نمی کند می توانید مبلغ مورد نیاز خود را برای یک هفته از صرافی ها یا از بانک ها تهیه نمائید. بهترین مکان برای تهیه لیره در آنتالیا خیابان آتاتورک می باشد که صرافی ها و بانکهای متعددی در آن به چشم می خورد. در هنگام تبدیل پول خود از ارزهای خارجی به لیر ترک حتما رسید دریافت نمائید.

• در طول اقامت در ترکیه از خوردن آب لوله کشی خودداری نمائید .
• ساعت رسمی ترکیه از ساعت رسمی ایران یکساعت و نیم عقب تر است.
• ولتاژ استاندارد ترکیه ۲۲۰ ولت می باشد.

• تلفنهای ضروری :
پلیس امداد : ۱۵۵ - آمبولانس : ۱۱۲ - آتش نشانی : ۱۱۰
در صورتیکه در خارج از شهر هستید به جای پلیس با ژاندارمری تماس بگیرید. ژاندارمری : ۱۵۶
• ادارات پست و تلگراف و تلفن با رنگ زرد مشخص شده اند.

علامت اختصاری مراکز پست و تلفن: PTT 7- از مراکز نامبرده می توانید کارت تلفن جهت مکالمه تهیه نمائید.
کد ایران ۰۰۹۸ می باشد. در ادامه کد شهر مورد نظر را وارد می کنید بطور مثال برای تماس با تهران کد ۰۰۹۸۲۱ را وارد می کنید.
• به علت ارزان بودن خط تلفن همراه در ترکیه می توانید در مدت اقامت خود تنها با ارائه پاسپورت و مبلغی جزئی صاحب خط موبایل شوید. از آنجائیکه شرکتهای متعددی اقدام به ارائه خط تلفن می نمایند بهتر است با توجه به مدت اقامت خود اقدام به انتخاب شرکت ارائه کننده نمائید.می توانید در این زمینه با راهنمای خود مشورت کنید.

• قهوه در قرن دوازدهم وارد ترکیه شد و در قرن پانزدهم توسط ترکان عثمانی به اروپا شناخته شد. از بعد اجتماعی دعوت به قهوه نوشیدن، نشانه دوستی و مسافرپروری است. قهوه ترک معمولا در ترکیه بعد از صرف غذا نوشیده می شود. از فواید آن این است که خواب را می زداید و ذهن را به حرکت در می آورد و به هضم غذا کمک می کند.
در مورد اتومبیل های کرایه ای میبایست علاوه بر قیمتها، به نکات مهم دیگری نیز توجه کرد. یکی از این نکات مسئله بیمه میباشد، مورد دیگر مسئله تعمیر اتومبیل و جایگزینی آن با اتومبیل دیگر میباشد. بنابر این توصیه میشود از راهنمای خود در آنتالیا در این زمینه کمک بگیرید

• جشنواره پرتقال طلائی که پائیز هر سال در زمینه فرهنگ و هنر برگزار می گردد را می توان از دیگر جذابیت های این شهر بیان کرد . تالار قدیمی در منطقه آسپندوس مکان مناسبی برای برگزاری کنسرت ها و فستیوالها می باشد. بعلاوه همه ساله در آنتالیا نمایشگاههای جواهر نیز برگزار می گردد.